Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2009-12-10

Stambaus kapitalo agrokolonializmas

Publikuota: Politika

Dirbamos žemės išnaudojimas pasiekė savo ribą, jos plotams praplėsti jau yra kertami miškai . Klimato pasikeitimai taip pat nesuteikia jokios vilties maisto programos saugumui. Išsivysčiusios ir besivystančios šalys siekdamos pastovaus ekonominio augimo, neapdairiai naudoja gamtos turtus. Naftos atsargos mažėja ir dirbama žemė panaudojama biokuro gamybai reikalingiems augalams . Maisto produktų kainų kilimas iššaukė socialinį nestabilumą ir badą. Šiuo metu visame pasaulyje badauja daugiau nei milijardas žmonių.

Esant tokioms niūrioms ateities perspektyvoms stambiojo kapitalo šalys siekia pasirūpinti savo saugumu. Metodas vadinamas agrokolonializmu pasireiškia žemės ūkio paskirties žemių supirkimu neturtinguose šalyse.

Daugelis turtingesniu šalių stengiasi įsigyti žemių Afrikoje. Ganoje, Etiopijoje, Mali ir Kenijoje milijonai hektarų žemių išnuomota augalų iš kurių išgaunamas biokuras, gamybai.

Pietų Amerikoje Argentinoje, Urugvajuje ir Paragvajuje buvo parduoti tūkstančiai hektarų žemių.

Tarptautinio maisto politikos tyrimo instituto duomenimis neturtingos šalys pardavė arba ilgam laikui išnuomavo nuo 15 iki 20 milijonų hektarų dirbamų žemių. Kokios sumos sukasi šiame biznyje neaišku. Tėra žinoma, kad per paskutinius penkerius metus penkios Afrikos šalys už 2,5 milijono hektarų žemės pardavimą ir nuomą gavo 920 milijardų dolerių.

Dažniausiai šitų sandėrių uždirba tik vietinė korumpuota valdžia, o šalyse ir toliau klesti badas. Žemė intensyviai alinama, nes naujiems jos savininkams nerūpi tolimesnis jos likimas. Dažniausiai naudojami intensyvūs žemdirbystės metodai, po kurių žemė lieka nualinta ir nederlinga, užteršta chemikalais. Išauginta produkcija atitenka turtingoms šalims.

Visa ši ekspansija pridengiama neturtingų šalių vystymosi figos lapeliu. Teigiama, kad jos gali naudotis naujausiomis žemės ūkio technologijomis, gauna investicijų, patenka į naujas rinkas. Tačiau kas realiai visu tuo naudojasi nutylima.

Besaikis kapitalizmas užvaldė visą pasaulį be atodairos naikindamas gamtą ir jos resursus. Gyvenama šia diena taip apvagiant ateities kartas.

Vietiniai gyventojai nenori taikstytis su šia nauja ekspansijos banga. Azijos Šalių Valstiečių Sąjunga ir Tarptautinė Visos Azijos Valstiečių Lyga dešimtyje kontinento šalių pravedė kampanija kurios lozungas buvo: „Padaryti galą žemių supirkinėjimui! Visi į kova už tikrą agrarinę reformą ir maistinį suverenitetą liaudžiai!“

Patiko (0)


Atgal į: Stambaus kapitalo agrokolonializmas